11 października, 2024

„Sposób” na zaangażowanego pracownika

Być może nie trzeba wcale żadnych sposobów, strategii i pomysłów na to, aby zaangażować pracownika. Specjaliści coraz częściej podkreślają, że trzeba zacząć od tego, aby spojrzeć na swój zespół jako prawdziwych ludzi z krwi i kości: z pomysłami, aspiracjami, sukcesami w życiu zawodowym i osobistym. Ważne jest też, aby pamiętać, że nie są to „maszynki” do robienia pieniędzy i osiągania określonych celów, ale osoby, które warto i należy rozumieć, szanować i pielęgnować w nich wszystko to, co pomoże ci w jak największym zaangażowaniu ich w pracę.

Poszukujesz tłumacza, który zna twoją branże i mógłby w 100% zaangażować się w twój projekt? Najprościej znaleźć właściwego człowieka poprzez renomowane biuro tłumaczeń.

Szukając sposobu na zaangażowanie pracownika

Zaangażowany pracownik to nie coś danego tak po prostu i za nic. Każda firma czy kierownictwo musi o to zadbać i „zapracować” na to, aby ludzie będący częścią zespołu stali się zaangażowani. Tylko jak to zrobić? W jaki sposób o to zadbać? Jakie strategie przyjąć?

Przygotuj program „na powitanie” dla nowych pracowników – jeśli w szeregach twojej firmy pojawi się nowa osoba, przygotuj dla tego pracownika program „na powitanie”. Nie trzeba tutaj wielkich rzeczy, wystarczy zorganizować spotkanie zapoznawcze z koleżankami i kolegami z innych działów. A wszystko po to, aby ta osoba mogła poznać się z pozostałymi pracownikami, mieć świadomość, kto zajmuje jakie stanowisko i za co odpowiada. Jest to coś w rodzaju wprowadzenia nowego członka do rodziny. Pracownicy muszą czuć się częścią zespołu. Jeśli sprawisz, że tak się poczują, zyskasz ich lojalność i będziesz mógł liczyć na większe zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Daj pracownikowi mentora – dla nowego pracownika lub tego, który zmienił dział w twojej firmie, nowe obowiązki to długa list rzeczy mogących wywołać niepokój i poczucie osamotnienia. To złe emocje. Nie można pozwolić, aby te uczucia zagnieździły się w osobie, która dla ciebie ma pracować lub już pracuje. Warto takiemu pracownikowi przydzielić mentora, który nauczy go poruszać się po twojej firmie i udzieli wszelkiej pomocy do jak najbardziej efektywnego wykonywania zadań. Mentor pełni ważne zadanie, z jego pomocą pracownik ma możliwość zrozumieć lepiej kulturę firmy, wie do kogo może zwrócić się z pomocą w określonych sytuacjach, zyskuje wiedzę, jaki sposób załatwić konkretne sprawy czy po prostu gdzie zjeść obiad i z kim.

Dziel się wyzwaniami ze swoimi pracownikami – pracownicy to część firmy stąd ta powinna udzielać im informacji na temat tego, jak działa. Jeśli chcesz mieć bardziej zaangażowanych ludzi, mów im o wyzwaniach, strategiach radzenia sobie z nimi i pytaj o to, jakie widzą różne sprawy. Dając im możliwość wpływu na firmę czują, że ich praca, pomysły i zaangażowanie ma sens. Dzięki temu poczują, że naprawdę są częścią zespołu.

Świętuj sukcesy – podobnie z odnoszeniem sukcesów. Dziel się nimi z pracownikami. Pozwól na chwilę radości. Zespół ludzi, którzy pracują w firmie niech będzie jedną wielką rodziną.

Bądź elastyczny – pracownicy powinni czuć, że rozumiesz ich potrzeby czy różne sytuacje, którym muszą stawić czoła. Wiele firm wprowadziło możliwość pracy zdalnej z domu, oczywiście kilka dni w miesiącu w pewnych sytuacjach. Przekłada się to na to, że ludzie czują się częścią zespołu i chętniej zostają dłużej w danej firmie.

Daj odetchnąć pracownikom – nikt nie może nieustannie pracować na najwyższych obrotach. Dobrze, gdy pracownicy poczują, że traktujesz ich jak ludzi, a nie roboty do wykonywania określonych zadań, które przyniosą zysk firmie.

Niech pracownicy mają świadomość, że o nich pamiętasz – wystarczy wysłać im kartę z okazji świąt, gratulacje z przyjścia na świat dziecka, pomyślnego ukończenia kursu czy pochwałę za pozytywne wyniki w pracy. W ten sposób pracownicy będą mieli świadomość, że tratujesz każdą osobę indywidualnie i pamiętasz o najważniejszych rzeczach związanych z ich życiem. To coś bezcennego, co doceni każda osoba.

Poznaj ich – na końcu, ale nie mniej ważne. Podstawą jest też poznanie ludzi, z którymi się pracuje. To osoby, które mają rodziny, pasje, życiowe aspiracje i różne problemy – jeśli pozwolisz się im poznać, stworzysz silne więzi, relacja z nimi będzie silna. To wszystko wpływa na ich zaangażowanie więc chyba warto do każdego pracownika podchodzić jak do człowieka.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]