21 kwietnia, 2024

Nauka języka niemieckiego metodą callana

Jedną z najbardziej znanych technik nauki języka obcego jest metoda Callana. Znana na całym świecie, ceniona i popularna. Jest jedną z najnowocześniejszych metod nauki języków obcych. Na czym polega kurs języka angielskiego czy niemieckiego przy zastosowaniu tej metody? Otóż, technika Callana opiera się na bezpośredniości. Dlatego jest tak prosta! Jej twórcą jest Robert Callan, a powstała w niemal 100 lat temu. Pierwotnie używana była w armii dla szybkiego nauczenia żołnierzy mówienia w obcym języku. Dziś znają ją chyba wszyscy uczestnicy kursów językowych. Nazywana jest także direct method, gdyż jej głównym założeniem jest bezpośrednia nauka danego języka. Dzięki niej z równym powodzeniem można nauczyć się języka angielskiego (direct method for english) jak i języka niemieckiego.

Na czym polega nauka języka niemieckiego metodą Callana?

Podstawowe założenia metody znane są od prawie 100 lat. Metoda ewoluowała przez lata. Dziś stosowane są jej pierwotne założenia z modyfikacjami, dostosowanymi do obecnych oczekiwań w nauce języka obcego. Jej głównym założeniem jest bezpośredniość w nauce języka obcego. Metoda opiera się na technice audio – lingwalnej, która jest jedną z najłatwiejszych podczas nauki języka. Doskonale sprawdza się w nauce języka niemieckiego i każdego innego.

Nauka języka niemieckiego metodą Callana polega w głównej mierze na przełamaniu bariery językowej. To bezpośredni kontakt z językiem, polegający na nauczeniu się mówienia i myślenia po niemiecku. Nauka niemieckiego metoda Callana to przede wszystkim mówienie i słuchanie kursu. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej nauczyć się języka obcego, niż tradycyjnymi metodami.

Nauka niemieckiego tą metodą polega na tym, że lektor omawia lekcję, a następnie zadaje pytania po niemiecku. Student musi na zadane pytanie odpowiedzieć. Jeśli ma problem z przełamaniem bariery mówienia, lektor zadaje dodatkowe pytania. W ten sposób niejako „zmusza” kursanta do myślenia i wypowiedzi w języku niemieckim. Lektor oczywiście wspiera kursanta i oferuje pomoc podczas wypowiedzi.

Celem tej metody bezpośredniej nauki jest wyćwiczenie naturalnego odruchu myślenia i rozumienia w języku niemieckim. Dzięki temu jest w stanie nawet czterokrotnie szybciej opanować język obcy. Metoda doskonale sprawdza się podczas nauki nie tylko języka niemieckiego. Z równym powiedzeniem stosowana jest na kursach angielskiego.

Zalety metody Callana w nauce języka niemieckiego

Metoda Callana zachowuje naturalne 4 etapy nauki języka niemieckiego. Ich prawidłowa kolejność jest niezwykle ważna podczas nauki języka obcego. Student najpierw słyszy wymawiane przez lektora słowa, następnie sam je wymawia odpowiadając na pytanie lektora, poznaje pisownię i uczy się pisać. Najprościej można to określić jako ucho-usta-oko-ręka.

Materiał z lekcji jest wielokrotnie powtarzany. Dzięki temu szybciej jesteśmy w stanie opanować słownictwo, mówienie, pisanie i rozumienie w tym języku. Do ogromnych zalet tej metody uczenia się należy wykorzystanie naturalnych, bezpośrednich odruchów człowieka.

Ta metoda bezpośrednia największy nacisk kładzie na słuchanie i mówienie. Okazuje się, że słyszymy więcej słów niż mogłoby się nam wydawać. Lekcja metodą Callana to w 80% ustna praca z nauczycielem. Polega na kontrolowanym dialogu, w trakcie którego student wykorzystuje poznane na lekcji słownictwo. Pamiętajmy, że najlepszą metodą nauki języka niemieckiego jest po prostu mówienie w tym języku. I na tym własnie polega metoda Callana w nauce niemieckiego.

Kolejną zaletą techniki Callana jest szybkie tempo nauki. Każdy z kursantów wielokrotnie odpowiada na pytania i ma żywy kontakt z językiem niemieckim. Dzięki temu łatwiej zapamiętuje poznane słownictwo i w naturalny sposób poznaje gramatykę niemieckiego. Powtórki robione są do momentu, aż każdy student perfekcyjnie opanuje słówka. Każda lekcja rozpoczyna się od powtórki i utrwalenia materiału z poprzednich zajęć. Dzięki temu nauka jest tak efektywna.

Co również istotne, zajęcia odbywają się po niemiecku. Ma to na celu jak najczęstsze obcowanie z tym językiem. Dzięki temu kursant szybciej zaczyna myśleć i mówić po niemiecku. Metoda Callana świetnie też rozwija odruchy językowe. Jej celem jest spontaniczne, szybkie mówienie, bez długiego zastanawiania się. Dzięki temu pokonujemy wstyd i obawę przed popełnieniem błędu.

Czy są książki do nauki języka niemieckiego metodą Callana?

W kursie językowym metodą Callana można wyodrębnić 12 poziomów nauki. Jeden trwa zwykle około 2,5 miesiąca. Do każdego z poziomów dopasowane są podręczniki pomagające w nauce języka niemieckiego. Jedną z najbardziej znanych serii jest „Direktes Deutsch”. Dedykowana jest wszystkim kursantom podejmującym i kontynuującym naukę języka tą techniką. Przeznaczona jest dla osób, które samodzielnie chcą się uczyć jak i do kursu grupowego. Zawiera nie tylko przydatne słownictwo, ale również praktyczny kurs gramatyki języka niemieckiego. Dzięki tej serii zaczniesz spontanicznie mówić, rozumieć i pisać po niemiecku. Polecana jest przez German Native Speakerów jako świetne uzupełnienie kursu.

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest czymś oczywistym. Dlatego warto wybrać metodę Callana do jego nauki. Dzięki tej metodzie bezpośredniej, szybko i skutecznie nauczymy się języka niemieckiego. I co najważniejsze. Nauka tą techniką dedykowana jest wszystkim, bez względu na wiek. W końcu na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno…

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]