Jak pisać w języku niemieckim na klawiaturze nie mając niemieckiej klawiatury? Czy można wstawić niemieckie litery i znaki do tekstu nie posiadając niemieckiej klawiatury? Jak poprawnie zapisać niemiecki umlaut z literami ü, ö, ä czy ß na polskiej klawiaturze?
Kupując komputer w Polsce, zazwyczaj jest on wyposażony w polską klawiaturę i polskie znaki oraz litery. Jeśli ktoś bardzo potrzebuje używania niemieckich znaków, zazwyczaj musi zaopatrzyć się w dodatkowe niemieckojęzyczne oprogramowanie. Nie każdy z nas jednak będzie mógł sobie na to pozwolić, ponieważ jest to dodatkowy koszt. A jeśli nie jest nam potrzebne na stałe takie oprogramowanie, to taki wydatek jest bezsensowny.
Czy istnieją sposoby na zapisanie niemieckich liter na polskiej klawiaturze?
Każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka niemieckiego wie, że czasami istnieje potrzeba aby napisać pracę pisemną na komputerze. Niezależnie od tego, czy piszemy list, opowiadanie czy e-mail, niezbędne jest przestawienie się na niemiecki sposób pisania. Próbując pisać po niemiecku mamy jednak utrudnione zadanie – polska klawiatura uniemożliwia bowiem wpisywanie niemieckich znaków specjalnych. Jak zatem wpisywać niemieckie znaki na polskiej klawiaturze?
Sposoby na wpisanie niemieckich znaków na polskiej klawiaturze
Istnieje kilka sposobów na stosowanie niemieckich liter na polskiej klawiaturze. Jednym z nich jest opierający się na nauczeniu się i zapamiętaniu system funkcjonalności klawiszy, czyli co oznaczają poszczególne klawisze na klawiaturze. Na początku możemy mieć problem z zapamiętaniem, który klawisz służy do czego ale po pewnym czasie nabierzemy wprawy.
- Główną rolę w pierwszym sposobie odegrają klawisze Tab, Caps Lock, Shift, Ctrl, Alt. Znajdują się one po lewej i prawej stronie – jest to istotne i ma swój powód. Inaczej działa klawisz użyty w jednym a inaczej drugim miejscu.
Najczęściej używane skróty z klawiszem Ctrl to Control, czyli kontrola to:
- Ctrl+a czyli zaznacz wszystko,
- Ctrl + c czyli kopiuj,
- Ctrl + v czyli wklej.
Dzięki tym funkcjom przyspieszamy sobie pracę np. przy pisaniu tekstu, w którym powtarzają się zdania lub całe akapity.
Klawisz Alt to skrót od alter czyli zmieniać. Za pomocą tego klawisza zmienimy funkcję innych klawiszy. Inaczej działa Alt po lewej, a inaczej po prawej stronie spacji. Klawisz alt z prawej strony pozwala na pisanie polskich znaków np. ą, ć, ę, ł.
Klawisz Shift również oznacza zmianę. Zmienia on wielkość liter lub pozwala na pisanie górnego znaku z guzika klawiatury np. znak nad cyframi: $#@!
Oto skróty do niemieckich liter z zastosowaniem powyższych klawiszy:
Należy pamiętać, żeby najpierw nacisnąć przycisk alt, następnie wpisać cyfry i puścić klawisz alt, koniecznie używając klawiszy numerycznych po prawej stronie naszej klawiatury. Wtedy pojawi się nasza niemiecka litera, której potrzebujemy.
ä = alt+132
Ä = alt+142
ö = alt+148
Ö = alt+153
ü = alt+129
Ü = alt+154
ß = alt+225
Przy wpisywaniu niemieckich znaków w programie Microsoft Word, możemy wykorzystać też następujące skróty:
ä: Ctrl + (Shift) + [:] a
Ä: Ctrl + (Shift) + [:] Shift + a
ö: Ctrl + (Shift) + [:] o
Ö: Ctrl + (Shift) + [:] Shift + o
ü: Ctrl + (Shift) + [:] u
Ü: Ctrl + (Shift) + [:] Shift + u
ß: Ctrl + (Shift) + &, s
Dla osób, które nie potrzebują zapisywania długich tekstów w języku niemieckim a np. tylko pojedyncze wyrazy czy słówka, mogą one po prostu wkleić skopiowaną wcześniej literę w dany wyraz. Jest to jednak czasochłonne i można się pomylić.
Niemieckie znaki do skopiowania to:
ä Ä ö Ö ü Ü ß lub wprowadzanie niemieckich liter korzystając z tablicy symboli w Microsoft Word (Wstaw > Symbol)
- Drugim, nieco mniej uprzykrzającym korzystanie z klawiatury w czasie pisania tekstu w języku niemieckim, jest po prostu przełączenie się na klawiaturę niemiecką na naszym komputerze.
Oczywiście w zależności od naszej wersji Windowsa, proces zmiany przełączenia się na klawiaturę niemieckojęzyczną może się nieco różnić. Wszystkie informacje można bez problemu znaleźć w Internecie.
Na przykład w oprogramowaniu Windows 10 wystarczy nacisnąć klawisz Windows i spację. Można wtedy zmieniać klawiaturę między językami. Przytrzymując klawisz Windows, klawiszem spacja należy wybrać język, który nas interesuje lub Menu Start > Ustawienia > Czas i język > Region i język, a następnie kliknąć na „Dodaj język” i wybrać język niemiecki.
W Windows 7 należy kliknąć w lewy Alt i Shift. Podobnie jak w poprzednim przypadku, żeby wybrać między językami, należy przytrzymać lewy Alt, natomiast klawiszem Shift wybieramy język lub Menu Start > Panel Sterowania, Zegar, język i region > Opcje regionalne i językowe > Klawiatury i języki > Zmień klawiatury > Zainstalowane usługi, a następnie klikamy przycisk „Dodaj” i wybieramy język niemiecki.
Po przełączeniu się na klawiaturę z zapisem języka niemieckiego, jedyne co nam pozostaje zrobić jest zapamiętanie, pod którymi polskimi znakami kryją się niemieckie Umlauty czy inne znaki specjalne, czyli:
- w miejscu klawisza z myślnikiem znajduje się litera ß,
- w miejscu klawisza z nawiasem kwadratowym znajduje się ü,
- w miejscu klawisza ze średnikiem jest ö,
- w miejscu klawisza z apostrofem znajduje się ä.
Większość osób preferuje właśnie takie przełączanie się pomiędzy klawiaturami, ponieważ jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne. W zasadzie wystarczy zapamiętać położenie 4 najważniejszych liter.
Dla osób, które posiadają system operacyjny Mac OS X , ustawianie klawiatury niemieckiej również jest możliwe i bardzo proste. Istnieją na to dwa sposoby:
- sposób pierwszy – aby wpisać jeden ze znaków ß, ä, ö,ü, wystarczy przytrzymać dłużej daną odpowiednią literę w polskim alfabecie czyli s,a,o,u a pojawią się nam dodatkowe litery, między innymi niemieckie. Wystarczy kliknąć w interesujący nas znak i gotowe.
- sposób drugi – ten sposób jest bardzo wygodny dla osób, które na przemian piszą w dwóch językach codzienne. Wystarczy kliknąć na flagę niemiecką lub polską w pasku menu w prawym górnym rogu.
W celu ustawiania dodatkowego języka klawiatury wystarczy postępować zgodnie z poniższą, krótką instrukcją:
Kliknij w ikonkę Apple w lewym górnym rogu – kliknij Preferencje Systemowe – kliknij Klawiatura – kliknij na Źródła wprowadzania
W okienku, które się pojawi kliknij na plusik w lewym dolnym rogu – Wybierz język niemiecki, klikając dwa razy.
Na tym etapie widać układ klawiatury, czyli gdzie znajdują się znaki niemieckie na klawiaturze.
Zaznaczając opcję „Pokazuj menu klawiatury” na pasku menu, pozwoli nam ona na dostępność do klawiatury, która będzie zawsze widoczna w prawym górnym rogu na pasku menu.
Wystarczy tylko kliknąć na odpowiednią flagę w prawym górnym rogu na pasku menu – w naszym przypadku niemiecką. Aby wrócić z powrotem do polskiej klawiatury wystarczy w prawym górnym rogu na pasku menu wybrać flagę polską.
- Trzecim ułatwieniem w zapisywaniu tekstów w języku niemieckim, może się okazać instalacja klawiatury ekranowej.
Wystarczy kliknąć menu Start, a następnie w funkcję Uruchom i wpisać skrót „osk”. W ten sposób na ekranie pojawi się układ klawiatury obsługiwany za pomocą kursora. Jednakże, aby pojawiły się niemieckie znaki specjalne na klawiaturze, należy zainstalować niemiecką klawiaturę zgodnie z instrukcją przełączania się między klawiaturami.
- Istnieje jeszcze czwarty sposób na zapisywanie niemieckich liter nie posiadając niemieckiej klawiatury. Jest nim korzystanie ze stron internetowych, oferujących sposób wprowadzania tekstu podobny do klawiatury ekranowej.
Aby znaleźć takie strony, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google hasło: „Deutsche Online-Tastatur” lub „Deutsche virtuelle Tastatur”. Te osoby, które korzystały już z takiej klawiatury bardzo sobie chwalą ten sposób.
Wymieniane sposoby korzystania z niemieckojęzycznej klawiatury bez jej posiadania są naprawdę godne polecenia. Można w zasadzie przetestować wszystkie i wybrać ten, który najbardziej będzie nam odpowiadał…lub po prostu kupić komputer z niemieckim systemem operacyjnym!

Mam na imię Andrzej i jestem urodzonym kaliszaninem. Od 2 lat jednak mieszkam we Wrocławiu, gdzie pracuję w dużej firmie informatycznej. Moją pasją od dziecka było pisanie oraz języki obce. Dziś swoją fascynację łączę z pracą, która bardzo lubię za elastyczność i możliwości rozwoju. Dzięki temu dobrze wiem, jak przełożyć teorię na praktykę. Z przyjemnością podzielę się z Wami swoją wiedzą i spostrzeżeniami na różne tematy. Po pracy chętnie spędzam wolny czas na wyprawach w góry albo na wycieczkach rowerowych.