21 listopada, 2024
Studia filologiczne czy warto się na nie zdecydować

Studia filologiczne – czy warto się na nie zdecydować?

Wielu młodych ludzi po maturze zastanawia się, w którym kierunku pójść dalej. Głowa jest pełna pomysłów i pasji, które każdy chciałby zrealizować. Często jednak okazuje się, że rzeczywistość dość mocno odbiega od naszej wizji przyszłości. Kiedyś wydawało się, że wyższe studia dają możliwość lepszej pracy i perspektyw w życiu. Dziś jednak na rynku jest wielu absolwentów studiów wyższych, którzy ani nie pracują w wyuczonym zawodzie, ani nie zarabiają milionów. Jak zatem wybrać kierunek studiów? Którą drogę wybrać? Pasji czy profitów finansowych? Okazuje się, że można pogodzić i jedno, i drugie. Dziś kilka słów o tym, czy warto zdecydować się na studiowanie filologii.

Czy warto iść na filologię?

Wiele osób uważa, że dziś studia to przeżytek. Inni idą o krok dalej i twierdza, że lepsze pieniądze można zarabiać bez studiów. Jaka jest prawda? Trudno wyobrazić sobie lekarza czy prawnika, który nie ukończył studiów wyższych. Być może w innych zawodach nie są one tak konieczne, ile dobrze widziane? Prawda jest gdzieś pośrodku. Co ma bowiem zrobić maturzysta, który po skończeniu szkoły nie wie, w którym iść kierunku? Jakiego wyboru kierunku studiów dokonać, aby nie żałować? Często doskonałym wyborem są studia filologiczne. To one dają nam możliwość rozwoju językowego i kształcenia się kierunkowego. Jednak nie wszyscy tak uważają. Dla niektórych wybór filologii to oczywiste skojarzenie z pracą w szkole. Czy jednak tak jest? Wcale tak być nie musi.

Dziś rynek pracy jest otwarty na osoby, które nie tylko znają języki obce, ale zawodowo się nim zajmują. To nie tylko praca w charakterze nauczyciela w szkole. Tak naprawdę języki obce otwierają przed nami mnóstwo możliwości zarobku. Z jednej strony kusi kierunek nauczycielski, po którym raczej nie będziesz narzekał na brak pracy. Z drugiej jednak każdy ma w głowie delikatnie ujmując, średnie zarobki z szkolnictwie. Jednak decydując się na filologię wcale nie oznacza to nauczania w szkole. Już wiemy, że można pracować m.in. jako tłumacz w biurze tłumaczeń albo w zagranicznej firmie. Tak naprawdę możliwości, które dają studia filologiczne jest mnóstwo. Warto jednak zdecydować się na tę specjalizację, która łączy nasza pasję z wymaganiami rynku. W ofercie polskich uczelni wybór jest naprawdę duży. To m.in. popularna anglistyka czy filologia niemiecka. Oczywiście, to nie jedyne, choć nadal popularne kierunki. Wróćmy jednak do tematu. Czy warto wybrać filologię? I jeśli tak, to którą?

Warto przeczytać: Tłumaczenie regulaminu sklepu

Po co mi studia na kierunku filologicznym?

To jedno z tych pytań, które zadaje sobie wielu młodych ludzi. Po co jest dodatkowo poświęcać czas na naukę? Jaki jest sens studiować językowo, skoro naukę języka mamy właściwie od przedszkola? Zacznijmy jednak od początku. To, że uczymy się języków obcych od dziecka nie oznacza jeszcze, że go znamy. Po drugie, znajomość angielskiego czy niemieckiego nie czyni z nas jeszcze filologa. Wszystko zależy od poziomu znajomości i naszych zdolności językowych. Jednak, skoro nie masz pomysłu na siebie, czy warto studiować filologię właśnie? To zależy od nas samych. Tego rodzaju kierunki są idealne dla osób, które mają na siebie pomysł. Wiedzą mniej więcej co chcą w życiu robić i pragną ten cel osiągnąć. Być może jest to praca naukowa, doktorat czy studia podyplomowe, a może praca np. jako tłumacz. jakikolwiek pomysł na siebie może być kluczem do osiągniecia sukcesu zawodowego dzięki językowi.

To także doskonały kierunek, gdy chcesz w przyszłości wykorzystać wiedzę językową w pracy czy jakiejkolwiek innej dziedzinie życia. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. Dlatego osoby, które zdecydowały się na ten kierunek humanistyczny, z pewnością odnajdą swoją drogę z życiu zawodowym. Mimo, iż wciąż sam kierunek kojarzy się tylko z filologią polską i praca nauczyciela jak widać wcale w Twoim przypadku nie musi tego oznaczać. Poza tym dzięki takiemu kierunkowi szybko będziesz mógł zdobyć praktyczne umiejętności i pewność w posługiwaniu się danym językiem.

Czym są studia filologiczne?

Wielu osobom kojarzą się głownie z poznawaniem i uczeniem się języka. Tymczasem wcale tak nie jest. Decydując się na studia językowe co do zasady już powinieneś ten język znać. Wyjątkiem są tu języki rzadkie jak np. chiński, którego na studiach uczysz się od podstaw. Wszystkie popularne musisz już znać, kiedy chcesz podejść do rekrutacji na studia. Ważne jest tak naprawdę, aby nie kierować się koniecznością czy ciekawością poznania języka. Takie podejście na dłuższą metę się nie sprawdzi. Doskonale to widać na przykładzie germanistyki. Filologia to nie tylko język niemiecki, jak mogłoby się wydawać. To także mnóstwo innych przedmiotów, o których nawet Ci się nie śniło. Często ilość tych „dodatkowych” przedmiotów jest przytłaczająca. Na początku każdy student może mieć wrażenie, że praktyczna nauka języka pozostała gdzieś z tyłu listy przedmiotów w semestrze.

Dlatego zanim zdecydujesz się na te studia, poznaj program studiów. Dzięki temu nie poczujesz rozczarowania i będziesz wiedział na co się piszesz. Gdyby studiowanie na tego typu kierunkach sprowadzało się wyłącznie do nauki języka, gramatyki czy wymowy, po co byłaby nauka w szkole? Poza tym warto wiedzieć, że każda filologia dzieli się na różne specjalności. W zależności od wyboru na początku, zdobędziesz określone ściśle kompetencje. I tak dla przykładu, wybierając studiowanie języka angielskiego masz zwykle do wyboru specjalizację nauczycielską, kulturę i literaturę angielskiego obszaru językowego czy tłumaczeniowa. Nie należy jednak mylić filologii z lingwistyką. To zupełnie inny kierunek studiów. Czym się różnią od siebie? W skrócie, lingwistyka to nauka języka, a filologia nauka o języku. To, dlatego na filologii angielskiej nie nauczysz się angielskiego. Raczej poznasz kulturę danego kraju, literaturę i historię.

Czym się różni filologia od kursu językowego?

Zasadniczo. Oczywiście wiele zależy od specjalizacji, którą wybierzemy. Jest jednak wiele kwestii, które odróżniają je od siebie. Przede wszystkim studia to studia, bez względu na to czy są to studia magisterskie czy II stopnia. Podczas tych kilku lat na filologii poznaje się historię danego kraju czy kulturę. Jeśli chcesz studiować filologię angielską, przygotuj się na dawkę historii Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Poznasz też m.in. gramatykę praktyczną opisową, kontrastową i językoznawstwo. Ale to wciąż nie wszystko. Do tego poznasz łacinę, kulturę krajów anglojęzycznych i wiele więcej. Takich zajęć na pewno nie ma na kursie językowym. Tu koncentracja dotyczy wyłącznie sfery językowej. Czyli w takiej szkole językowej nauczymy się języka, choć kultury już niekoniecznie. Dlatego jeśli chcesz kompleksowo zgłębić wiedzę, lepszą opcją są studia. Tum bardziej, że dziś możesz nie tylko studiować stacjonarnie. Do wyboru jest wiele ofert studiów zaocznych czy wieczorowych, Dzięki temu możesz dopasować swój grafik do zajęć na uczelni. Czy jednak nie szkoda lat na powtarzającą się naukę języka? Wszystko zależy od Twojego podejścia. Z jednej strony takie studia możesz potraktować jako swój cel życiowy Z drugiej jednak możesz poznać drugi język, trzeci i tak dalej. W zasadzie możesz nawet poznawać je jednocześnie. Nigdzie nie jest podane, że nie możesz studiować na trzech kierunkach jednocześnie, prawda? Jednak ambicje to jedno, a możliwości to drugie, o czym wie każdy, kto uczył lub uczy się języka. Znając tylko język polski stajemy się ubożsi o nowe możliwości o doświadczenie. Dlatego warto nie tylko uczyć się języków, ale także zdobyć solidne wykształcenie w tym kierunku.

Znajomość języków obcych przepustką do lepszej pracy

Rynek pracy jest dziś ogromnie wymagający. Kandydaci do pracy muszą zwykle spełniać bardzo wysokie wymagania. Jednym z nich jest znajomość języków obcych. To dziś można nawet uznać, że sprawa oczywista. Znalezienie pracy bez umiejętności językowych jest obecnie naprawdę trudne. Osoby, które nie znają żadnego języka obcego mają bowiem zdecydowanie niższe szanse na zatrudnienie. A o pracy w zagranicznej firmie mogą co najwyżej pomarzyć. Jeśli nie chcesz dołączyć do ich grona. postaw na studia językowe. Nie jest tajemnicą, że odpowiednie kompetencje językowe to perspektywa lepszych zarobków i życia. Nie tylko jeśli marzysz o zatrudnieniu w zagranicznej firmie. Z powodzeniem możesz założyć własną działalność gospodarczą i oferować np. usługi tłumaczeniowe. A może po studiach pójdziesz o krok dalej zdobędziesz uprawnienia tłumacza przysięgłego? Bez studiów filologicznych to się jednak nie uda. Możliwości pracy po tego rodzaju kierunkach jest naprawdę sporo. Wystarczy tylko chcieć. A znalezienie pracy ze znajomością języka naprawdę nie jest trudne. nawet jeśli nie masz ambicji, aby zostać tłumaczem. Wciąż poszukiwane są osoby, które ukończyły kierunek studiów z zakresu języka obcego. To oznacza, że na brak pracy takie osoby na pewno nie mogą narzekać. Wystarczy dokonać dobrego wyboru, a oferta uczelni na studia jest naprawdę duża i z pewnością wybierzesz idealny dla siebie kierunek.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]