3 kwietnia, 2025

Jak napisać życiorys po niemiecku?

Otwarte granice dają nam wiele możliwości. Przede wszystkim dają nam wybór miejsca zamieszkania i pracy. Trudno się dziwić, że coraz więcej naszych rodaków szuka pracy w Niemczech. Jest to doskonały sposób aby zarabiać więcej. Każdy lubi dobrze zarabiać, prawda? Aby jednak móc pracować w Niemczech, o tę pracę musimy się postarać. Jak? Przede wszystkim warto przygotować dobre CV po niemiecku. To pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok w rekrutacji do pracy za granicą. Jak napisać życiorys po niemiecku? Oto kilka wskazówek w tym temacie.

Niemieckie CV czy CV po niemiecku?

Nie wszyscy wiedzą, ale to dwa różne pojęcia. CV w języku niemieckim (Lebenslauf) to dokument, który przypomina polski życiorys zawodowy. Ale nim nie jest. To nieco inny dokument niż znane nam polskie CV. Jest kilka elementów, którymi niemieckie CV różni się od polskiego. Sprawdźmy jak napisać CV po niemiecku. Tak, aby było poprawne i zawierało wszystkie elementy. Jakie to są elementy? A może wystarczy przetłumaczyć polskie CV na niemiecki? W końcu to nic trudnego. Przecież każde z nich zawiera nasze dane osobowe i opis doświadczenia zawodowego. Nic z tych rzeczy. Jeśli nie poznasz, co powinno zawierać niemieckie CV, nie dostaniesz wymarzonej pracy. Tu nie ma drogi na skróty. Dlatego powinieneś wiedzieć jak napisać CV po niemiecku. Inaczej rekruter odrzuci twoje CV i nawet nie będzie chciał go przeczytać. Dlaczego? Bo nie będzie spełniało niemieckich norm formalnych. Czy naprawdę chcesz ryzykować karierę? Chyba nie. Dlatego poznaj, jak poprawnie napisać CV po niemiecku. Dla niemieckiego pracodawcy forma ma ogromne znaczenie. Postarajmy się więc, aby nasz życiorys spełniał te wymagania.

Niezbędne elementy CV po niemiecku

Niemcy to bardzo zorganizowany naród. Dlatego tak ważne są tu detale. Samo napisanie CV to jeszcze nie wszystko. Bo w niemieckim CV liczy się coś więcej. To poprawny układ i forma dokumentu. Należy pamiętać, że CV po niemiecku i niemiecki Lebenslauf to dwa zupełnie inne dokumenty. Pierwsze pracodawca może odrzucić. Drugim może się zainteresować. A to z kolei daje ci szansę za zdobycie wymarzonego zatrudnienia. Poznaj zatem zasady pisania swojego CV po niemiecku. Co powinno zawierać? Jaki powinien być układ niemieckiego CV? Co trzeba w nim wymienić, a czego nie? Czy do CV trzeba dołączyć list motywacyjny?

Po pierwsze ważny jest nagłówek. W niemieckim CV w nagłówku wpisujemy „Lebenslauf”. Żaden inny obcojęzyczny zwrot. To bardzo ważne. W ten sposób wskazujemy, że właśnie do niemieckiego pracodawcy kierujemy nasz życiorys. Kolejną ważną sprawą jest długość naszego CV. Dokument, którym chcemy przebić się na niemieckim rynku racy musi być schludny, zwięzły i treściwy. Dlatego nie powinniśmy tworzyć ich zbyt długich. Zbyt długie fragmenty lub nadmierne pogrubienie działają na naszą niekorzyść. Jakie są niezbędne elementy niemieckiego CV? Na co zwrócić uwagę podczas pisania CV?

Przede wszystkim to dane osobowe (Persönliche Daten). Podajemy tu swoje imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, stan cywilny oraz dane kontaktowe. To bardzo ważne. Dzięki temu rekruter będzie mógł się a nami szybko skontaktować. Oprócz tych danych musimy podać także inne, równie ważne informacje. Jakie? To przede wszystkim nasze wykształcenie. W tej sekcji wpisujemy wszystkie etapy naszej edukacji. Wybieramy te, które będą przydatne na stanowisku pracy, na które aplikujemy. Udało ci się ukończyć studia? Zatem je wpisz! Jednak pamiętaj, aby układ był jasny i przejrzysty. Nie wpisuj szkół i kursów, które nie mają znaczenia.

Kolejną ważną sprawą, która musi znaleźć się w CV jest doświadczenie zawodowe. Tak naprawdę to jeden z najważniejszych elementów CV. To właśnie ono w wielu przypadkach ma decydujące znaczenie. W tej sekcji należy wpisać etapy naszej kariery zawodowej. Wymieniamy tu zajmowane dotychczas stanowiska, lata pracy i adres firmy. To niezwykle istotne. Może zdarzyć się, że nowy pracodawca sprawdzi nasze referencje. Warto wpisać tu tez zakres obowiązków. Oczywiście podajemy ten, które mogą być przydatne na nowym stanowisku.

Nie można zapomnieć tez o umieszczeniu w CV sekcji umiejętności. To równie ważny element naszego CV. Co należy wpisać w tej sekcji? To, co może zainteresować przyszłego pracodawcę. I również te umiejętności, które mogą nam się przydać w nowej pracy. Warto jednak być szczerym. lepiej nie wyolbrzymiać swoich zdolności. Na przykład jeśli wpiszemy tu biegłą znajomość języków obcych, pracodawca może to łatwo zweryfikować. Pół biedy, jeśli faktycznie znamy na tym poziomie język obcy. Gorzej, gdy nieco ubarwiliśmy je nieco. Jeśli CV zawiera prawdę, to przemawia na naszą korzyść. Czy warto wpisywać tu także prawo jazdy? To zależy. Dziś właściwie każdy je posiada. Jeśli jednak są to specjalne uprawnienia, to jak najbardziej. I oczywiście, jeśli przyda nam się w nowej pracy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać pisząc CV po niemiecku? O profesjonalnym zdjęciu. Umieszczamy je w prawym górnym rogu. Pamiętajmy, aby było formalne i profesjonalne. Na to również zwracają uwagę pracodawcy w Niemczech. Postarajmy się wybrać takie, na którym wyglądamy na osobę profesjonalną i której warto zaufać.

Wzór CV po niemiecku

Chcesz poznać jak powinno wyglądać dobre CV po niemiecku? Poznaj przydatne zwroty, które powinny się w nim znaleźć. Wielu Polaków zastanawia się co powinno znaleźć się w niemieckim CV. Oto kilka przydatnych zwrotów. To przede wszystkim: Der Vorname i Der Name czyli imię i nazwisko. Ważne jest także der Familienstand czyli stan cywilny. Znajomość języków obcych: gut in Wort und Schrift. Oprócz tego warto pamiętać też o umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym. Chcesz dokładnie poznać wszystkie niezbędne elementy niemieckiego życiorysu? Sprawdź na stronach agencji rekrutacyjnych. Dobrym pomysłem jest również kontakt z tłumaczem języka niemieckiego. On z pewnością pomoże Ci napisać poprawny życiorys po niemiecku.

Jak widać napisać życiorys po niemiecku to wcale nie tak łatwa sprawa. Trzeba znać wymagania niemieckiego pracodawcy. I idealne je odtworzyć w naszym CV. Warto pamiętać dlaczego poprawnie napisane CV jest tak ważne. Otóż, CV należy do najważniejszych dokumentów rekrutacyjnych. Od jego poziomu zależy czy zdobędziemy pracę marzeń. Dlatego należy do tego dokumentu podejść poważnie. Nie powinniśmy lekceważyć jego wartości. Jeśli nasze curriculum vitae będzie dobre, mamy większe możliwości na rynku pracy. Szukając odpowiednich ofert pracy warto mieć to na uwadze. Szkoda byłoby przez błędne CV stracić możliwość dobrej pracy w Niemczech. Bez względu na stanowisko, o które się staramy. Dziś praca jest niezwykle cenną wartością. I każdy z nas może przekonać się o tym składając swoje CV. Warto tylko pamiętać jak bardzo niemieckie CV różni się od polskiego. Bo jak widać, różni się, i to znacznie. Jeśli twoje CV będzie napisane zgodnie z zasadami, pracodawca odbierze cię jako osobę profesjonalną i wiarygodną. A to z pewnością znacząco zwiększy twoje szanse na niemieckim rynku pracy. Dlatego warto nauczyć się pisać poprawne CV po niemiecku. Bo praca w Niemczech czeka!

 

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]