22 maja, 2024

Dlaczego warto znać języki obce?

 

Znajomość języków obcych to dziś standard. Dlatego tak wiele osób zaczyna się uczyć nowych języków. Trudno się temu dziwić. Bo tak naprawdę dziś znajomość tylko mowy ojczystej to za mało. Jak mawiał Frank Smith „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Trudno się z tym nie zgodzić. Języków obcych warto się uczyć. To prawda oczywista. Znając język obcy wszędzie czujemy się jak w domu i lepiej rozumiemy otaczający nas świat. Dziś aby lepiej rozumieć rzeczywistość warto znać przynajmniej język angielski. Jest to absolutna podstawa. Oto kilka powodów dla których warto znać języki obce.

Znajomość języków obcych – łatwe podróżowanie i lepsza praca

Zastanawiasz się po co ci znajomość języków obcych? Odpowiedź jest prosta. Znając języki obce nigdzie nie jesteś obcy. Tym bardziej jeśli znasz język angielski. To język globalny, w którym porozumiesz się w każdym zakątku świata. I wcale nie musisz znać go biegle. Już podstawowa znajomość angielskiego daje wiele możliwości. Dzięki temu samodzielnie zrobisz zakupy, zamówisz taksówkę czy zapytasz o drogę. Dzięki znajomości języków obcych możemy więcej. Dosłownie. Znając angielski możemy na własną rękę odkrywać najpiękniejsze zakątki świata. Umiejętności językowe dosłownie są naszym oknem na świat. Możemy samodzielnie odkrywać kulturę i poznawać nowych ludzi. W ten sposób nawiązujemy nowe znajomości.

Samo podróżowanie to nie jedyne korzyści płynące z nauki języków obcych. Dzięki dobrej znajomości języka obcego mamy większe szanse na lepszą pracę. I to nie tylko w kraju, ale i za granicą. To kolejny powód dla którego warto uczyć się języka obcego. Nie jest tajemnicą, że pracownik znający przynajmniej jeden język obcy jest lepiej opłacany. Choć dziś rynek pracy stawia coraz wyższe wymagania. Obecnie sama znajomość języka angielskiego to za mało. Dlaczego? To proste. Bo niemal wszyscy znają ten język. Oczywiście liczy się też jego poziom. Nie wystarczy po prostu go znać, aby dostać lepszą pracę. Tu liczy się o wiele więcej. Dlatego osoby znające w stopniu biegłym angielski mają szansę na dobrą pracę. A najlepszym pomysłem jest opanowanie kilku języków obcych. Takie osoby bez problemu znajdą pracę marzeń. Bo dla nich praca jest zawsze. Nie przez przypadek coraz częściej oprócz angielskiego zaczynamy więc uczyć się kolejnego języka. Coraz częściej są to języki egzotyczne, choć nie jest to regułą. To, który obcy język wybierzemy zależy od nas samych. I od tego, co chcemy osiągnąć.

Gdzie warto uczyć się języków obcych?

Już wiemy, że znajomość tylko języka ojczystego to dziś za mało. Znając tylko własny język zamykamy się na świat i możliwości, które nam daje. Dlatego warto uczyć się języków obcych. Gdzie się ich uczyć? Czy wystarczy samodzielna nauka? A może lepszym pomysłem będzie szkoła językowa? Tu nie ma jednej odpowiedzi. Bowiem to, jaką formę nauki wybierzemy zależy od nas samych. Opanowanie języka samodzielnie to duże wyzwanie. Tym większe, im trudniejszy język obcy wybraliśmy. Są bowiem języki, których nie da się nauczyć samemu. Tu potrzebne jest wsparcie nauczycieli. I z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie kurs językowy. Bo nauka języka obcego to nie tylko poznanie słówek, ale i gramatyki. A ta może być dla nas po prostu trudna. Dlatego warto zgłosić się do dobrej szkoły językowej. Rekrutacja jest prosta i można ją zrobić online. Wystarczy wypełnić formularz, podpisać klauzulę „wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych”, opłacić kurs i właściwie można zacząć naukę. Jakiego języka obcego warto się dziś uczyć? Czy nadal jest to język europejski, jak język angielski czy język hiszpański? A może jakiś inny? Jako drugiego języka warto uczyć się tego, który jest poszukiwany na rynku pracy. Jaki to język? To chiński, norweski i pozostałe języki skandynawskie. Jednak ich nauka to nie lada wyzwanie. Ale warta trudu. Bo osoby znające te języki obce bez nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Nie tylko w Polsce, także za granicą.

Dlaczego warto znać języki obce?

Już wiemy, że warto uczyć się języków obcych. Tym bardziej że dziś trzeba je znać, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Co daje nam znajomość danego języka obcego? Zacznijmy od tego, że znając tylko swój język stajemy się ubodzy. W ten sposób zamykamy się na świat i innych ludzi. Także sami stawiamy sobie bariery, których pokonanie wydaje się być niemożliwe. Czy tak jest naprawdę, czy nie potrafimy wyjść z tego kręgu zamknięcia? Tak naprawdę dziś wszystko jest możliwe. I nie inaczej jest z nauką języków obcych. Możemy uczyć się ich w każdym wieku i czasie. Nawet w wieku dojrzałym. Tym bardziej że dowiedziono, iż nauka języków obcych opóźnia proces starzenia. Czy rzeczywiście? Okazuje się, że tak. Nauka języka jest świetnym treningiem dla naszego mózgu. Dzięki jego pracy, trenujemy pamięć i tworzymy nowe połączenia neuronowe. To prawdziwy trening dla naszego mózgu. Podczas nauki ćwiczymy nie tylko pamięć, ale i koncentrację Dlatego osoby uczące się języków obcych na długo pozostają młode duchem umysłem. Sąd także bardziej otwarte na innowacje niż osoby, które znają tylko swój język ojczysty. Jak widać, nauka języka pomaga nam zachować młodość i ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jest jeszcze wiele innych korzyści z nauki języków obcych. Tym bardziej że osoby znające języki obce zupełnie inaczej postrzegają świat. To osoby otwarte na nowe znajomości i wyzwania.

Jak widać, warto znać języki obce. Znajomość języka obcego pozwala nam na decydowanie o sobie, w 100%. Znikają ograniczenia i bariery językowe. A to w dzisiejszych czasach ogromnie ważne, bowiem daje nam przewagę mentalną nad innymi. Nie trzeba nikogo przekonywać, że dzięki znajomości języków obcych nawet w obcym kraju będziemy czuć się jak w domu. Bo znając języki obce poznamy nowych ludzi, zdobędziemy lepsza pracę i zamieszkany w kraju, w którym chcemy. To wolność, niezależność i niesamowite poczucie własnej wartości. Sprawdźcie koniecznie. Udanej nauki!

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]