No dobrze, nie każdy z nas to zawodowy językoznawca i nie musi żonglować pojęciami wyjętymi z encyklopedii, podręczników akademickim i specjalistycznych publikacji. Ale czy mamy świadomość tego, czym tak naprawdę różni się język od komunikacji? Zastanawialiście się kiedyś może nad tym, czym w ogóle jest jedno, a czym drugie? Obcujemy z nimi każdego dnia, bardzo często mylimy te dwa terminy. I choć każdy z nich istnieje osobno, potrzebują się nawzajem. Oto kilka informacji, które mamy nadzieję zwabią was w fascynujący świat języka i komunikacji.
Masz świadomość, że świetny tłumacz doskonale wychwytuje wszelkie niuanse między dwoma różnymi językami, tak, aby w efekcie stworzyć świetny przekład adekwatny pod konkretnego odbiorcę i cel? Jeśli szukasz dobrego eksperta, warto pomyśleć nad udaniem się do renomowanego biura tłumaczeń.
Zaczynając od pojęć
Język odnosi się do umiejętności komunikowania się za pomocą mowy poprzez dostarczanie i otrzymywanie znaczących wiadomości. Może obejmować dostarczanie lub rozszyfrowywanie wiadomości poprzez czytanie lub słuchanie. Dziecko może nie używać odpowiedniej konstrukcji zdania i gramatyki lub może mieć problemy z odszyfrowaniem złożonych zdań lub myśli. Zdolność do wyrażania siebie nazywa się zdolnością ekspresywnego języka. Zdolność do odczytywania i rozumienia języka nazywa się umiejętnością języka receptywnego.
Komunikacja jest najszerszą kategorią spośród nich wszystkich. To po prostu przekazywanie informacji od nadawcy do odbiorcy. Istnieją różne jej kategorie. Mówiona lub werbalna komunikacja: twarzą w twarz, rozmowa przez telefon, radio, telewizja czy inne media. Komunikacja niewerbalna: język ciała, gesty, sposób ubierania się, nasze działania, zapach. Pisemna komunikacja: listy, e-maile, książki, czasopisma, Internet lub inne media. Wizualizacje: wykresy i wykresy, mapy, logo i inne wizualizacje mogą komunikować wiadomości.
Czym różni się język od komunikacji?
Przedstawiliśmy wam ogólną definicję języka i komunikacji, a teraz przyszedł czas na to, aby wskazać różnice miedzy tymi dwoma pojęciami.
Raz: Język jest systemem komunikacji opierającym się na kodach słownych lub niewerbalnych, które wykorzystuje się do przekazywania informacji. Z kolei komunikacja to sposób wymiany tych wiadomości między nadawcą i odbiorcą.
Dwa: Język to narzędzie komunikacji, a komunikacja to procesem służący przekazywaniu wiadomości od nadawcy do odbiorcy.
Trzy: Język najbardziej koncentruje się na znakach, symbolach i słowach. W procesie komunikacji najważniejszy jest komunikat.
Cztery: Język wykorzystuje słowo pisane, a także kanały tj. słuch, wzrok, dotyk i inne kanały sensoryczne. Komunikacja może mieć dotykać każdego kanału zmysłowego.
Pięć: Komunikacja ma stałe zasady, których podstawy nie podlegają zmianom. Język nieustannie przechodzi metamorfozy.
Jak więc widzicie język jest czymś w rodzaju trybu komunikacji. Nie jest on niezbędny do tego, aby otrzymać jakieś informacje czy poznać emocje, ale dzięki niemu możemy przekazać i wychwycić bardzo konkretne znaczenie. Wystarczy przyjrzeć się małym dzieciom, które są znakomitym zobrazowaniem tego. Bez słów – za pomocą gestów, mimiki i odgłosów – potrafią zasygnalizować to, czego chcą, czy jak się czują, a rodzice łatwo wychwytają ich intencję. To jest właśnie komunikacja. Mamy nadzieję, że teraz wszystko już jest jasne!

Mam na imię Andrzej i jestem urodzonym kaliszaninem. Od 2 lat jednak mieszkam we Wrocławiu, gdzie pracuję w dużej firmie informatycznej. Moją pasją od dziecka było pisanie oraz języki obce. Dziś swoją fascynację łączę z pracą, która bardzo lubię za elastyczność i możliwości rozwoju. Dzięki temu dobrze wiem, jak przełożyć teorię na praktykę. Z przyjemnością podzielę się z Wami swoją wiedzą i spostrzeżeniami na różne tematy. Po pracy chętnie spędzam wolny czas na wyprawach w góry albo na wycieczkach rowerowych.