Chcesz zostać poliglotą? 5 najłatwiejszych języków świata
Zdecydowana większość populacji całego świata marzy o podróżach, nie tylko tych na terenie swojego kraju, ale po całej kuli ziemskiej. Udając się do nowego miejsca warto znać przynajmniej podstawowy zasób słownictwa, aby uniknąć kłopotów komunikacyjnych. W jakich krajach przychodzi to z największą łatwością?
Powodów, dla których nauka języków jest przydatna, można wymieniać w nieskończoność. Poza zdecydowanym ułatwieniem podróżowania, pomagają one chociażby w zdobyciu wymarzonej pracy czy pozwalają oglądać obcojęzyczne programy telewizyjne i filmy. Chcąc poszerzyć spektrum swoich możliwości, a jednocześnie nie mając sprecyzowanych wymagań, warto się zastanowić, jakie są najłatwiejsze języki świata.
Amerykańska organizacja Interagency Language Roundtable przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowała wszystkie języki pod kątem ich trudności w przyswojeniu przez osoby z innych krajów. Zostały one podzielone na cztery kategorie związane z czasem potrzebnym na naukę każdego z nich,
w przeliczeniu na tygodnie oraz godziny lekcyjne:
Kategoria 1: Angielski, francuski, niemiecki, włoski, rumuński czy hiszpański (23-24 tygodnie, 575-600 godzin lekcyjnych)
Kategoria 2 i 3: Albański, bośniacki, hindi, łotewski, polski, rosyjski czy turecki (44 tygodnie, 1100 godzin lekcyjnych)
Kategoria 4: Arabski, mandaryński, koreański, japoński czy chiński (88 tygodni, 2200 godzin lekcyjnych)
Najłatwiejsze języki świata
Bazując na pierwszej kategorii i najniższym poziomie trudności danego języka, organizacja sporządziła listę, punktującą najłatwiejsze języki świata. Pod uwagę w zestawieniu brano między innymi różnorodność dialektów, obszar i natężenie występowania czy gramatykę. Personalnie ranking ten jest zapewne mocno subiektywny, choć oparto go na dokładnych badaniach.
- Język francuski
Posługuje się nim około 220 milionów osób na całym świecie. Poza Francją, język francuski jako urzędowy przyjęty jest między innymi w Belgii, Gabonie, Gwinei, Kamerunie, Kanadzie, Senegalu, Szwajcarii czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Łącznie używany jest w 53 krajach, co czyni go jednym
z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Naukowcy od wielu lat zgodnie uważają, że ma wiele wspólnego z językiem angielskim, dzięki czemu obywatele obu państw nie powinni mieć problemu z dogadaniem się. Dla Polaków język francuski nie jest najłatwiejszy, ale Ci, którzy mają opanowany angielski, będą mieli zdecydowanie krótszą drogę do nauki.
- Język hiszpański
Jako pierwszy język jest używany w 30 krajach na całym świecie (mówi nim około 400 milionów osób), natomiast jako drugim posługuje się nim blisko 90 milionów osób. Status języka urzędowego ma między innymi w Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Argentynie czy Stanach Zjednoczonych. Według danych zebranych przez Interagency Language Roundtable, hiszpański jest czwartym najczęściej używanym językiem na kuli ziemskiej, po chińskim, hindi i angielskim. W wielu publikacjach wymienia się także ,,pozostałe języki hiszpańskie”, czyli swego rodzaju dialekty, mocno powiązane z rodzimym językiem. Należą do nich aragoński, aranejski, asturyjski, baskijski, estremadurski, galicyjski, kantabryjski, kataloński, leoński, portugalski i walencki.
- Język włoski
Mówi nim około 130 milionów osób na całym świecie, a poza Włochami, jako urzędowy przyjęty jest w Szwajcarii, San Marino i Watykanie. Językiem włoskim posługują się również mieszkańcy Istrii (półwysep należący do Słowenii i Chorwacji) czy Grecji (Zakon Maltański). Widoczne są między nim spore podobieństwa do francuskiego czy hiszpańskiego, dzięki czemu osoby znające jeden z nich, nie będą miały większych problemów z przyswojeniem drugiego. Przez wielu ekspertów, ale i amatorów lingwistyki nazywany jest ponadto najpiękniejszym językiem świata, głównie dzięki swojej dźwięczności.
Język esperanto
Jedyny z listy najłatwiejszych języków świata, który nie jest uznany jako urzędowy w jakimkolwiek państwie. Esperanto jest najbardziej rozpowszechnionym językiem pomocniczym na całym świecie. Szacuje się, że komunikuje się nim około dwa miliony osób, głównie jego pasjonaci rozsiani po całym świecie. Mówi się, że jest swoistym połączeniem niemieckiego i łaciny, a to za sprawą słownictwa, które jest do nich zbliżone. Ciekawostką jest fakt, że stworzył go Polak, Ludwik Zamenhof, publikując w 1887 roku podręcznik o nazwie ,,Unua Libro”. W obecnych czasach używany jest między innymi przez Radio Watykańskie.
- Język angielski
Lider zestawienia nie powinien nikogo dziwić. Wedle oficjalnych wyliczeń jest oficjalnym językiem dla około 550 milionów ludzi na całym świecie, ale tak naprawdę rozmawiać przy jego użyciu potrafi zapewne około połowy całej ludności kuli ziemskiej. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych angielski jest de facto językiem urzędowym, ponieważ w tych przypadkach nie został ustalony żaden formalny język urzędowy, głównie ze względu na natężenie narodowości na obrębie danego kraju. W zależności od miejsca jego występowania, różni się od siebie dialektami, fonetyką, słownictwem czy wymową. Tak ogromna popularyzacja i łatwość w nauce, wynikająca z coraz większej dostępności sprawia, że język angielski uważany jest za najłatwiejszy język świata.
Mam na imię Andrzej i jestem urodzonym kaliszaninem. Od 2 lat jednak mieszkam we Wrocławiu, gdzie pracuję w dużej firmie informatycznej. Moją pasją od dziecka było pisanie oraz języki obce. Dziś swoją fascynację łączę z pracą, która bardzo lubię za elastyczność i możliwości rozwoju. Dzięki temu dobrze wiem, jak przełożyć teorię na praktykę. Z przyjemnością podzielę się z Wami swoją wiedzą i spostrzeżeniami na różne tematy. Po pracy chętnie spędzam wolny czas na wyprawach w góry albo na wycieczkach rowerowych.