8 listopada, 2024

Dlaczego pasja jest ważna w pracy?

Cecelia Ahern, irlandzka pisarka, autorka powieści „P.S. Kocham Cię” mawia, że „dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni”. Król horroru, Stephen King, jest zdania, iż „nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym”. Słynna osobowość telewizyjna Oprah Winfrey powiedziała kiedyś, że „pasja to energia. Poczuj moc, która pochodzi od skupienia się na tym, co cię podnieca”. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Prawdziwe zamiłowanie do czegoś (nie mylmy tego z hobby, zainteresowaniem czy czymś, co lubimy robić), to coś, co napędza nasze ciało i duszę, dodaje nam energii, sprawia, że oddychamy pełną piersią i dostajemy nawet na tych kilka chwil niewidzialnych skrzydeł.

Czym jest pasja?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym tak naprawdę jest pasja? Słowo pasja pochodzi od łacińskiego „passio”, które tłumaczymy jako „męka”, „cierpienie”. Nikogo więc nie powinno dziwić, że w chrześcijaństwie funkcjonuje pojęcie „Pasja Chrystusa”.

Słownik Języka Polskiego PWN podaje kilka definicji tego słowa. Zobaczmy:

  1. wielkie zamiłowanie do czegoś,

  2. silny gniew,

  3. utwór muzyczny podobny do oratorium, oparty na ewangelicznym tekście o męce Chrystusa,

  4. nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozpamiętywaniu męki Chrystusa; też: ewangeliczny opis męki Chrystusa czytany podczas takiego nabożeństwa,

  5. w malarstwie, rzeźbie, misteriach: cykl scen przedstawiających mękę Chrystusa.

Nas oczywiście interesuje pierwsze rozumienie tego terminu.

Urban Dictionary tak definiuje pasję – jest wtedy, gdy wkładasz więcej energii w coś, niż jest to wymagane. To coś więcej niż entuzjazm lub podekscytowanie, pasja to ambicja, która zmaterializowała się w działaniu, aby włożyć jak najwięcej serca, ciała i duszy umysłu w coś, co jest możliwe.

Choć jej definicji można znaleźć wiele, współcześnie oznacza wielkie zamiłowanie do robienia czegoś, co sprawia nam radość, dodaje energię, sprawia, że mamy poczucie spełnienia. Możemy więc o niej mówić jako o miłości, stanie ducha, energii życiowej, sile napędowej, obsesji i uzależnieniu, jako o drodze czy procesie.

Co więcej, pasja jest dość łatwa do zauważenia. Ktoś, kto ją ma, choć nie mówi często na ten temat, jednak kiedy to zrobi, zrobi to z pewnością, wyrazistym tonem i tempem głosu wymagającym uwagi. Do tego, języka ciała takiej osoby będzie bardzo pozytywny i asertywny. Można powiedzieć, że „to” po prostu bije od takiego człowieka.

W kontekście życia zawodowego, posiadanie pasji zapewnia nam cel. Bez niego dryfujemy przez życie w niedosytu i niedostatku, w jakimś sensie możemy mieć problemy z poczuciem własnej wartości. Pasja wcale jednak nie musi dotyczyć pracy. Może także wiązać się z hobby, sportem, rodziną czy wieloma innymi rzeczami, których nie jesteśmy w stanie tutaj wymienić.

Pasja ujęta słowami znanych postaci

Pasja, życiowa energia, niewidzialne skrzydła, ten niesamowity błysk w oku – różnie jest określana. A co o niej mówią znani ludzie, przekonajmy się.

Każdy wielki sen zaczyna się od marzyciela. Zawsze pamiętajcie, że macie w sobie siłę, cierpliwość i pasję sięgania po gwiazdy, aby zmienić świat.

(Harriet Tubman)

Wszystkiego uczymy się przez ćwiczenia. Zaczynacie z maleńką iskierką – cała reszta zależy od tego, czy uda się wam sprawić, by ta iskra nie zgasła. Trzeba ją rozniecić i pielęgnować. 

(Phillip Butah)

Rozwijaj pasję do uczenia się. Jeśli to zrobisz, nigdy nie przestaniesz rosnąć. 

(Anthony J. D’Angelo)

Podążaj za swoją pasją, przygotuj się na ciężką pracę i poświęcenie, a przede wszystkim nie pozwól nikomu ograniczyć swoich marzeń.

(Donovan Bailey)

Cokolwiek robisz, rób to z determinacją. Macie jedno życie do przeżycia; wykonuj swoją pracę z pasją i dawaj z siebie wszystko. Niezależnie od tego, czy chcesz zostać szefem kuchni, lekarzem, aktorem czy matką, miej pasję, aby uzyskać jak najlepszy wynik.

 (Alia Bhatt)

Możesz zrobić wszystko tak długo, jak masz pasję, energię, skupienie i wsparcie.

(Sabrina Bryan)

Pasja to jedna wielka siła wyzwalająca kreatywność, ponieważ jeśli jesteś pasjonatem czegoś, wtedy jesteś bardziej skłonny do podejmowania ryzyka.

(Yo-Yo Ma)

Kiedy masz równowagę w swoim życiu, praca staje się zupełnie innym doświadczeniem. Jest pasja, która przenosi cię na zupełnie nowy poziom spełnienia i wdzięczności, i wtedy możesz zrobić wszystko, co w twojej mocy … dla siebie i dla innych. 

(Cara Delevingne)

Nic wielkiego na świecie nie zostało zrealizowane bez pasji. 

(Georg Wilhelm Friedrich Hegel)

Jedyną pasją, która mnie kieruje, jest prawda … Patrzę na wszystko z tego punktu widzenia. 

(Che Guevara)

Nie ma końca. Nie ma początku. Jest tylko pasja życia.

(Federico Fellini)

Pasja jest tym, co nadaje sens naszemu życiu. To pozwala nam osiągnąć sukces wykraczający poza naszą najdzikszą wyobraźnię. Spróbuj znaleźć ścieżkę kariery, do której masz pasję. 

(Henry Samueli)

Wszystko jest możliwe, o ile masz pasję. 

(Guy Forget)

Czy masz pasję?

Konfucjusz, chiński filozof, powiedział kiedyś:

wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.

To nie przypadek, że przytaczamy właśnie te słowa tego doskonale każdemu z nas znanego człowieka. Według nas znakomicie odzwierciedlają rolę pasji w naszym życiu zawodowym, a raczej w naszym udanym życiu zawodowym.

Pasja i praca – praca i pasja

Zwykle terminy pasja i praca to dwie równoległe rzeczy. Rzeczywistość przeciętnej osoby wygląda tak, że nasza praca jest tym, co robimy, aby zarabiać pieniądze niezbędne na utrzymanie i wszystko to, co chcemy ponad to, co niezbędne. Z kolei pasja jest czymś, co robimy dla samej przyjemności czy radości z tego, że to po prostu robimy.

Każda osoba, która może połączyć swoją pasję i pracę, jest szczęściarzem. Ludzie z różnych części świata i przedstawiciele różnych zawodów zawsze podkreślają, że taka możliwość przekłada się na wydajność pracy oraz sprawia, że możemy cieszyć się tym, co jest naszymi codziennymi obowiązkami. Amerykański przedsiębiorca E. James Rohn mawiał:

 najgorsze dni tych, którzy lubią to, co robią, są lepsze, niż najlepsze dni tych, którzy nie lubią tego, co robią.

Czy wiesz, że:

Raport Deloitte, międzynarodowej firmy świadczącej usługi doradcze i audytorskie, wynika, że prawie 88% pracowników nie jest zadowolonych ze swojej pracy. Jedynie 12% osób wykazuje pasję w odniesieniu do tego, co robi.

Deloitte Insight na przykładzie amerykańskich firm pokazuje nam, że:

  • nawet ponad 100 mld USD wydanych na szkolenia i działania rozwojowe w 2017 roku nie było w stanie zwiększyć niskiego poziomu zaangażowania pracowników, aktualnie wynosi 34%,

  • większość pracowników w USA, nawet zaangażowanych, nie ma skłonności do podejmowania nieoczekiwanych wyzwań i możliwości. Badania pokazują, że tylko 35% osób miało skłonność do szukania wyzwań; nawet wśród zaangażowanych pracowników tylko 38% zgłosiło się na podjęcia wyzwania,

  • tylko 13% pracowników, ma coś, co nazywamy „pasją odkrywcy” (osoby takie nie tylko szukają trudnych wyzwań, ale i są zaangażowane w wywieranie znaczącego wpływu i regularnie łączą się z innymi, aby zdobyć umiejętności i wiedzę),

  • brak pasji do podejmowania trudnych problemów istnieje na wszystkich poziomach i rodzajach pracy. Trzeba też zaznaczyć, że aż 64% wszystkich badanych pracowników, w tym 50% kadry kierowniczej i kierownictwo wyższego szczebla, nie ma pasji, ani nie jest zaangażowane.

Naturalnie nasuwa się pytanie, dlaczego pracownicy nie mają tej pasji do podejmowania wyzwań? Można mówić o trzech głównych powodach lub czynnikach. Chodzi o:

  • tendencje technologiczne i poczucie niestabilności, które wywierają presję na firmy, zwiększają również presję odczuwaną przez poszczególnych pracowników. U wielu osób przekłada się to na defensywne, minimalizujące ryzyko zachowania zorientowane na krótkoterminowe cele,

  • wielu pracowników nadal znajduje się w środowiskach pracy, które nie zachęcają, a w niektórych przypadkach aktywnie zniechęcają ludzi do eksperymentowania i rozwiązywania trudnych wyzwań. Wiele środowisk pracy nie odstaje znacząco od struktury kontroli i kontroli z ubiegłego wieku. Zbyt wielu menedżerów wciąż oczekuje od pracowników wykonywania ściśle określonych i wysoce wystandaryzowanych zadań określonych w instrukcjach procesowych,

  • gdy firmy i inne organizacje są pod presją, działają na krótkoterminowe, niechętne ryzyku zachowanie, żądając, by pracownicy szybko osiągnęli wyniki. Niepowodzenie jest nie do przyjęcia. Pracownicy działający ze strachu nie podejmują ryzyka ani nie szukają wyzwań.

Jakie korzyści ma firma posiadająca pracowników z pasją?

Choć słowo pasja obecnie jest nadużywane i eksplorowane jako synonim dla chociażby pojęć takich jak hobby czy chęć robienia czegoś, tak naprawdę ma o wiele głębsze znaczenie, a w kontekście spraw zawodowych niesie wiele plusów. Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie niesienie ona dla firm, w których pracują osoby odznaczające się pasją.

  • Motywowanie innych z pasji wyzwala pasję.

  • Brak absencji – ktoś kto łączy pracę z pasją uwielbia przykładać się do tego, co robi.

  • Ujawnia się kreatywna strona pracowników, co przynosi wymierne korzyści firmie.

  • Pracownicy z pasją wykazują większą lojalność wobec swoich pracodawców.

  • Środowisko pracy jest lepsze.

Dlaczego pasja jest ważna dla pracownika?

Ogólnie można powiedzieć, że pasja połączona z pracą jest czymś, co napędza nasz rozwój, ale jednocześnie chroni przed „szkodliwymi” czynnikami środowiska, w którym pracujemy. Naukowcy twierdzą, że osoby takie nie doświadczają stresu czy wysokiego poziomu napięcia w działaniach. Do tego chętnie poprawiają swoje umiejętności i wiedzę.

Dlaczego szukanie pasji jest ważne?

Ktoś może powiedzieć, że to wszystko pięknie brzmi, ale to fikcja. Prawda jest jednak taka, że znalezienie pracy, która by nas pasjonowała, to coś niezwykle wartościowego.

Spójrzmy, każda osoba poszukująca pracy najczęściej musi wybierać pomiędzy dwiema kwestiami – pieniędzmi i robieniem tego, co kocha i przynosi jej frajdę. Oczywiście każdy z nas może być w innej sytuacji życiowej i czasem kwestia wyboru drogi nie jest prosta, ale perspektywicznie wybór tego pierwszego nas zamyka. Ktoś kiedyś powiedział, że decydując się na wybór pracy, w której dobrze zarobisz, ale nie jest twoją pasją, będziesz w stanie po prostu mieć dobre pieniądze. Z kolei decydując się na wybór pracy łączącej się z twoją pasją, zapewniasz sobie szczęście, radość i w konsekwencji zarobisz też pieniądze.

Znalezienie w sobie talentu do czegoś nie dla każdego człowieka jest czymś prostym. Niektórzy potrzebują czasu, podjęcia wielu prób, aby przekonać się, w czym są dobrzy, do czego mają serce. Jeśli to znajdziemy, będziemy dobrymi pracownikami i szczęśliwymi ludźmi.

Powody, dla których pasja jest ważna w pracy

Pomoc w koncentracji i dokładności

Pasja to stan umysłu. Osoba, która pasjonuje się pracą, nie tylko robi coś, co lubi, ale i robo coś, co wydaje się jej interesujące. Dzięki temu jest bardziej uważna, dokładnie wykonuje wszystkie zadania. Nie ma problemów z różnego rodzaju rozpraszaczami uwagi.

Jest się bardziej kreatywną osobą

Każda praca wiąże się z problemami, są wszędzie. Ale osoba, która pasjonuje się tym, co robi ma do swoich obowiązków pozytywne podejście. Niezależnie od wzlotów i upadków lubi robić, to, co robi. W ten sposób wznosi się na pułap, który sprawia, że jest w stanie świeżo popatrzeć na jakieś kwestie, wymyślać lepsze pomysły, kreatywnie podchodzić do swoich zadań i zawsze szukać jakiegoś rozwiązania.

Ktoś, dla kogo jego praca jest nudna nigdy nie będzie w stanie przekroczyć bariery wyjścia poza schemat.

Zwiększa chęć dążenia do ideału

Jeśli ktoś kocha to, co robi i żywo się tym pasjonuje, wszystkie obowiązki wykonuje bardzo precyzyjnie. Nie kieruje takim człowiekiem chęć pokonania kogokolwiek. Działa tak, ponieważ interesuje go przedmiot jego pracy i chce wykonać wszystko najlepiej jak tylko potrafi. Naturalną koleją, osoby z pasją chcą się rozwijać, dążyć do doskonałości, do osiągnięcia jakiegoś wymarzonego przez siebie ideału.

Twój wkład w pracę staje się większy

Mając pasję nie tylko chce się wykonać pracę, ale wykonać ją na 100% swoich możliwości. Stąd pasjonaci swojej pracy są gotowi włożyć więcej wysiłku i wkładu w swoje obowiązki. Dla takich osób czymś naturalnym jest osiągnięcie jak najlepszych wyników, ponieważ skoro coś uwielbiają, to poziom ich pracy jest dla nich czymś w rodzaju ich wizytówki i dowodem, że naprawdę to lubią i wkładają w to serce.

Dodaje energii

Wiele osób nie lubi tej chwili o poranku, kiedy dzwoni budzik i trzeba podnieść się z łóżka, ponieważ za godzinę trzeba być w miejscu pracy. Dzieje się tak, że dla dużego procentu z nas praca nie jest pasją i trudno wykrzesać z siebie energię, która dosłownie popychałaby nas ku drzwiom naszej firmy.

Inaczej mają osoby, które łączą pasję z pracą. Łatwiej się im wstaje, pokonuje trudy ciężkiego dnia czy wychodzi się naprzeciw nowym wyzwaniom, ponieważ uwielbiają to, co robią.

Pasja daje im energię – coś niezwykle pozytywnego i napędzającego do działania – pobudza, sprawia, że są bardziej świeży.

Pozytywnie wpływa na motywację do pracy

Osoby z pasją w pracy czują się szczęśliwsi, co przekłada się na ich motywację. Czują się zadowoleni z tego, co jest ich obowiązkami. Mało tego, chcą najlepiej wykonywać swoje zadania, osiągać nowe cele, rozwijać się. Innymi słowy zwiększa się ich motywacja co tego, co muszą i pragną dojść.

Inaczej wygląda sytuacja kogoś, kogo nudzi praca. Nie ma chęci do działania, rozwoju, stawiania sobie wyzwań.

Masz więcej satysfakcji, mniej stresu

Bardzo często podkreśla się, że połączenie pasji z pracą to najlepszy środek przeciwko stresowi. Jak to możliwe? Mózg i ciało osoby, która lubi to, co robi, działa inaczej. Oba odczuwają przyjemność i powiązane z nim rozluźnienie. Nawet po długim i ciężkim dniu człowiek potrafi być zadowolony i szczęśliwy. To rzec bezcenna!

Poprawa środowiska pracy

Pracownicy zadowoleni z tego, co robią, można powiedzieć, że rozsiewają wokół siebie pozytywną energię. To z kolei ma bardzo dobry wpływ na całe środowisko pracy.

Nawet dodatkowe godziny w pracy są frajdą

Niektórym z nas trudno przyjąć do świadomości, że to w ogóle możliwe. A jednak. Osoby pracujące w miejscu, które lubią i wykonując pracę, która ich pasjonuje nawet mając nadgodziny nie odbierają tego jako ciężaru czy czegoś nieprzyjemnego. A wszystko przez to, że w oczach takich pracowników praca to nie przymus, a część ich życia, która pozwala się im rozwijać i daje wiele fajnych doświadczeń.

Jesteś w stanie osiągnąć więcej

Pasja w pracy przekłada się na odniesienie sukcesu zawodowego. Dzieje się tak naturalnie. Taki pracownik nie ma problemów z podnoszeniem poprzeczki, rozwojem, pojawiającymi się na jego drodze przeszkodami. Chęć ciągłego zmierzania do przodu przekłada się na nieustanne nabywanie nowych umiejętności, dbanie o kreatywność i stawianie czoła problemom. To wszystko i jeszcze więcej pracuje na osiągnięcie więcej od osób, które robią tylko to, co muszą, a praca jest dla nich tylko obowiązkiem.

Masz frajdę z tego, co robisz

To bardzo ważne, aby cieszyć się z tym, co robimy. Jak to mówi się, mieć frajdę z wykonywanej pracy. A do tego potrzebna jest nam pasja. Jeśli czegoś nie lubimy, nigdy nie będziemy mogli mieć z tego przyjemności, a jedynie każdego dnia będziemy odczuwali znużenie i przymus, że musimy się pojawić w swojej firmie.

Z nią osiągniesz cele i będziesz w stanie dojść jeszcze dalej

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w życiu jest osiągnięcie wyznaczonych celów. Choć dojście do tego miejsca wiąże się tak naprawdę z przekroczeniem niewidzialnej linii, daje nam wiele satysfakcji i przyjemności. A kiedy postawi się krok poza to miejsce, można odczuć coś niesamowitego, że przekraczamy samym siebie i wznosimy się na nowy poziom. Niektórzy wręcz określają to uczucie, jako sięganie po gwiazdy.

Masz pozytywne nastawienie do pracy

Pasja przekłada się na to, że nie tylko chodzi do pracy, ale i dbasz o to, że ją masz. Pozytywne nastawienie, szacunek do miejsca, w którym jesteś i tego, co możesz robić naprawdę robi dużą różnicę.

Nie zapomnij zabrać ze sobą pasji do pracy

Nie ma co ukrywać, na tak konkurencyjnym rynku pracy – w branży tłumaczeń także – firmy będą potrzebować pracowników chętnych i zdolnych do podejmowania trudnych problemów i poszukiwania nowych możliwości. Oczywiście działa to także w drugą stronę. Każdy, kto będzie chciał zatrzymać u siebie utalentowane osoby z pasją, będzie musiał zapewnić takim pracownikom możliwości rozwoju i pozytywne środowisko pracy.

Pasja jest ważna nie tylko dla nas jako pracowników, ale i przedsiębiorców stojących za kierowaniem małymi, średnimi i wielkimi firmami. Stąd bardzo ważne jest dla każdego z nas szukanie tego, co dodaje nam energii, sprawia radość i czyni nas szczęśliwymi ludźmi. A że praca wypełnia nam znaczącą część naszego życia nie marnujmy go i nie marnujmy się, a szukajmy miejsca, w którymi możemy być sobą, realizować się i zarazem dawać coś od siebie światu.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]