4 kwietnia, 2025

Ogromna różnorodność. Podział języków urzędowych w Afryce

Niezwykłe rozmaitość języków urzędowych w Afryce jest spowodowana uwarunkowaniami kulturowymi i etnicznymi. Choć istnieje podział na główne języki, to ilość dialektów, przy pomocy których ludzie porozumiewają się ze sobą, może zadziwiać.

Cztery główne języki urzędowe w Afryce to arabski, angielski, francuski i portugalski. Nie oznacza to jednak, że obywatele każdego z krajów Czarnego Lądu wykorzystują ich na co dzień. Praktycznie każde z państw, przynajmniej w pewnej części ma swój odrębny dialekt, którym komunikuje się tylko i wyłącznie na tym terenie. Wszystko to za sprawą wpływu wielu kultur i krajów, który nadszedł nad kontynent na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Podział języków urzędowych w Afryce

Najczęściej używanym jako język urzędowy w Afryce jest angielski – w 22 krajach. Nieco mniej, bo 21 państw za główny język ma uznany francuski. Oba pełnią rolę zdecydowanego lidera pod tym względem na całym kontynencie. Co więcej, mową z kraju znad Sekwany na Czarnym Lądzie mówi więcej osób, niż w samej Francji, co stanowi swego rodzaju fenomen. Trzecim najczęściej uznawanym za język urzędowy jest arabski – 12 krajów, natomiast czwartym – portugalski (pięć krajów)

  1. Język angielski – 22 kraje (RPA, Gambia, Ghana, Liberia, Mauritius, Namibia, Nigeria, Sierra Leone, Sudan Południowy, Uganda, Zambia, Zimbabwe, Malawi, Botswana, Sudan, Kamerun, Madagaskar, Seszele, Lesotho, Kenia, Tanzania, Eswatini)

  2. Język francuski – 21 krajów (Benin, Burkina Faso, Gabon, Gwinea, Kongo, Mali, Niger, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Czad, Dżibuti, Komory, Gwinea Równikowa, Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Madagaskar, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Seszele)

  3. Język arabski – 12 krajów (Egipt, Libia, Mauretania, Tunezja, Sudan, Algieria, Maroko, Erytrea, Czad, Dżibuti, Komory, Somalia)

  4. Język portugalski – 5 krajów (Angola, Gwinea Bissau, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca)

W całej Afryce znajdują się terytoria, które przypisywane są 59 krajom, ale oficjalnie za afrykańskie uważa się 54. W 20 z nich za oficjalny urzędowy uważa się więcej, niż jeden język. Rekordzistą pod tym względem jest Republika Południowej Afryki, w której używa się łącznie jedenastu (poza angielskim
są nimi afrikaans, kosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda i zul).

Języki afrykańskie

Języki urzędowe w Afryce to nie jedyny oficjalnie uznany sposób komunikacji mieszkańców tego kontynentu. Istnieją również języki afrykańskie, czyli uwarunkowane jedynie geograficznie odmiany
i rodziny językowe. Ich podział przedstawia się następująco:

  • Języki afroazjatyckie (północ i północno-wschodnia część kraju) – niegdyś nazywane językami chamito-semickimi. Wielka rodzina, obejmująca około 400 podrodzin językowych;

  • Języki nigero-kongijskie (zachód, południe i centralna część kraju) – jedna z największych rodzin językowych. Oficjalne dane Ethnologue mówią, że tworzy je 1539 odrębnych języków;

  • Języki nilo-saharyjskie (środkowa część kraju) – używane głównie przez mieszkańców Czadu
    i Sudanu. Włada nim około 11 milionów ludzi;

  • Języki khoisan (południe kraju) – wymierający język, którym obecnie posługuje się około 350 tysięcy mieszkańców Namibii, Angoli czy Tanzanii.

Języki urzędowe w Afryce to tak naprawdę główna i największa grupa, która dzieli się na szereg innych, mniejszych stylów komunikacji. Pod tym względem kontynent ten jest niezwykle zróżnicowany, ale i ciekawy.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]