3 kwietnia, 2025

Najtrudniejsze języki świata – ranking 10 najbardziej skomplikowanych

Nauka nowego języka nie należy do najłatwiejszych zadań, niezależnie od poziomu jego trudności. Spośród wszystkich można wyróżnić takie, które już przy pierwszym spotkaniu potrafią zniechęcić do jego przyswajania.

SIL International, naukowa organizacja skupiająca się na badaniu i odnajdywaniu nowych języków na całym świecie ustaliła, że obecnie na kuli ziemskiej występuje ich około 6-7 tysięcy. Różnorodności, jakie między nimi zachodzą są niezwykle szerokie, a grupować je można między innymi ze względu poziom trudności.

Kwestia ustalenia rankingu najtrudniejszych języków świata jest subiektywna. Mimo to i tak można wyodrębnić takie, których nauka może zająć zdecydowanie więcej czasu, niż innych. Przyjmując jednak kryteria zebrane przez SIL International, czołowa dziesiątka tego zestawienia nawet dla naukowców czy badaczy stanowi niezwykle trudną do przeskoczenia barierę.

Najtrudniejsze języki świata – ranking

  1. Język islandzki

Przy jego pomocy komunikuje się zaledwie blisko 400 tysięcy mieszkańców wyspy na Oceanie Atlantyckim. Takie odosobnienie powoduje, że zachowały się w nim pewne ,,dziwactwa”, które sprawiają trudność obcokrajowcom. Obecny język islandzki został ukształtowany na przełomie IX i X wieku. Od tamtego czasu mieszkańcy nie starali się go udoskonalać czy ułatwiać, a jedynie nadawać inne znaczenie poszczególnym słowom. Fakt ten sprawia, że zdalna nauka, bez fizycznej obecności w tym kraju powoduje spore problemy dla ludzi z całego świata.

Najtrudniejsze słowo w języku islandzkim: Vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúraútidyralyklakippuhringur (kółko od breloka zamka drzwi frontowych kanciapy z narzędziami robotników drogowych z Vaðlaheiði Plateau).

  1. Język nawaho

Rzadko spotykany, używany jedynie przez około 100 tysięcy mieszkańców stanów Arizona, Nowy Meksyk, Utah i Kolorado w USA. Język ten skoncentrowany jest na czasownikach i nie posiada swoich tłumaczeń dla angielskich przymiotników. Działa to również w drugą stronę – w nawaho wyrazy są bardzo dźwięczne i nie mają odpowiedników dla słów z języka angielskiego.

W rankingu najtrudniejszych języków świata język nawaho zasłużenie plasuje się w pierwszej dziesiątce. O jego poziomie trudności świadczy chociażby przykład słownego zapisania liczby 4,567. Brzmi on następująco: dį́į́di mííl dóó baʼaan ashdladi neeznádiin dóó baʼaan hastą́diin dóó baʼaan tsostsʼid.

  1. Język baskijski

Posługuje się nim około 700 tysięcy mieszkańców Kraju Basków, regionu autonomicznego na północy Hiszpanii. Język baskijski jest izolatorem, co oznacza, że część słów zapożyczył z języków romańskich, ale sposób, w jaki zostały one spisane i wypowiedziane różni się od każdego z nich. Jakby tego było mało, w całym regionie występuje co najmniej pięć różnych dialektów, co dodatkowo utrudnią naukę dla obcokrajowców.

Aby uświadomić sobie, że język baskijski słusznie znalazł się w rankingu najtrudniejszych języków świata, wystarczy zapoznać się z przykładowymi zdaniami. Mając na myśli zwrot ,,Kupiłeś mi tę gazetę” powie ,,Zuek egunkariak erosten dizkidazue”.

  1. Język fiński

Posługuje się nim około 4,7 miliona mieszkańców kraju, czyli 92% populacji. Choć spora ilość słów jest podobna do angielskich, poziom trudności zdecydowanie zawyża fińska gramatyka. Ilość przeróżnych formuł, zależności, zasad i powiązań powoduje, że nawet obywatele tego północnego kraju niekiedy mają problemy z poprawną wymową w swoim rodzimym języku.

W rankingu najtrudniejszych języków świata fiński znajduje się między innymi z uwagi na takie słowa, jak ,,lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas”, co oznacza ,,inżyniera stażystę specjalizującego się w silnikach odrzutowych samolotów”.

  1. Język węgierski

Przy jego użyciu komunikuje się około 14 milionów osób, nie tylko na Węgrzech, ale i Słowacji, Rumunii, Serbii czy Słowenii. Podobnie jak w przypadku języka fińskiego, największym problemem dla chcących się go nauczyć jest niezwykle skomplikowana gramatyka, a także długie wyrazy, które niekiedy nie są możliwe do wymówienia dla osób z innych krajów.

Powodem, dla którego węgierski wliczany jest do rankingu najtrudniejszych języków świata jest na przykład słowo ,,megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért”, oznaczające ,,kominiarza”.

  1. Język polski

Nasz rodzimy język, przy pomocy którego rozmawia nawet do 48 milionów osób żyjących na terenie kraju oraz w Polonii, zasłużenie znajduje się w czołówce rankingu najtrudniejszych języków świata. Doskonale nam znane polskie znaki oraz odmiany poszczególnych słów są dla obcokrajowców największą zmorą. W niektórych zestawieniach uważany jest najbardziej wymagającym językiem do nauki.

Aby choć spróbować zrozumieć, z czym muszą mierzyć się obcokrajowcy spotykający się z językiem polskim, wystarczy podać popularny przykład z filmu ,,Jak rozpętałem II wojnę światową”, jakim jest Grzegorz Brzęczyszczykiewicz.

  1. Język koreański

Pierwszy z grupy języków azjatyckich, słusznie uznawanych za jeden z najtrudniejszych do nauki. Na świecie używa go około 77 milionów osób, nie tylko w obu Koreach, ale także Kanadzie, Brazylii czy Japonii. Jest językiem izolowanym, ale zapis przy użyciu hangul, czyli tamtejszego alfabetu wprawia w osłupienie chyba wszystkich.

Ciężko nauczyć się jakiegokolwiek zdania, nie znając tamtejszego alfabetu. Dla przykładu, lista wszystkich 20 spółgłosek wygląda następująco: . To w zupełności wystarczy, aby zrozumieć, dlaczego koreański znalazł się w czołówce rankingu najtrudniejszych języków świata.

  1. Język japoński

Używany przez około 130 milionów mieszkańców Japonii i emigrantów w wielu krajach świata. To, co sprawia, że uznaje się go za niezwykle trudny do nauki to fakt, że występują w nim trzy niezależne od siebie systemy pisania alfabetu: hiragana, katakana i kanji. Na jego korzyść delikatnie działa nieco niższy poziom trudności w wymowie, niż w przypadku języka mandaryńskiego.

Dlaczego japoński znalazł się tak wysoko w rankingu najtrudniejszych języków świata? 年 (nen) oznacza ,,rok”, 週 (shū) oznacza ,,tydzień”, natomiast 秒 (byō) – ,,sekunda”. To chyba wystarczająca przyczyna.

  1. Język arabski

Używany jest przez nawet 285 milionów mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. O jego poziomie trudności świadczy fakt zapisywania wielu liter w czterech różnych formach, w zależności od tego, w którym miejscu wyrazu się znajdują. To powoduje, że tłumaczenie arabskiego jest niezwykle skomplikowane.

Nie bez powodu znalazł się on w rankingu najtrudniejszych języków świata. Przykładami słów,
z którymi obcokrajowcy mogą sobie nie poradzić są masāʾu l-ḫajri – مساء الخير (dobry wieczór) czy ma‘a s-salāmati – مع السلامة (do widzenia).

  1. Język mandaryński

Najczęściej używany język na świecie, stanowiący jednocześnie największe trudności w nauce dla osób z innych krajów, niż azjatyckie. Z uwagi na fakt, że jest to język tonalny, każdy dźwięk
w fonetycznym systemie transkrypcji ma cztery wyraźne sposoby wymowy. Wykształcił się już za czasów cesarskich, co tylko przysparza dodatkowych problemów dla obcokrajowców.

Z uwagi na ogromną ilość zasad w gramatyce, ciężko podać przykład wyrazu lub zdania, uzasadniającego fakt, że mandaryński jest liderem rankingu najtrudniejszych języków świata.
Dla zobrazowania wizualnego można wykorzystać zwrot 我的朋友们都要吃鸡蛋 (Wǒ de péngyǒumen dōu yào chī jīdàn), co oznacza ,,Wszyscy moi przyjaciele chcą zjeść jajko”.

Oceń wpis!
[Ocen: 6 Średnia: 4.8]