28 stycznia, 2025

Kiedy Francuzi odpoczywają od pracy? Lista najważniejsze świąt

Podobnie jak w wielu innych katolickich krajach, ważnych świąt we Francji w ciągu kalendarzowego roku jest co nie miara. Jeśli chodzi o dni wolne od pracy, mieszkańcy kraju nad Sekwaną odpoczywają w podobną ilość dni, co Polacy.

Na terenie całej Francji czerwonym kolorem w kalendarzu zapisywanych jest 11 dni, podczas których ustawowo panuje dzień wolny od pracy. Ponadto w trzech departamentach ustanowione
są kolejne dwa dni, wiążące się z lokalnymi wydarzeniami. Podobnie jak w wielu innych krajach, niektóre święta we Francji są świętami ruchomymi, co oznacza, że każdego roku mogą one wypaść
w inny dzień tygodnia.

14 lipca najważniejszym dniem roku

W połowie lipca Francuzi obchodzą najbardziej istotne święto, związane z historią kraju. Tego dnia 1789 roku wybuchła Wielka Rewolucja Francuska, co było początkiem procesu podbicia Bastylii.
Z uwagi na ten fakt, Święto Narodowe Francji nazywane jest również Dniem Bastylii. Właśnie wtedy obalona została monarchia absolutna, której najbardziej charakterystyczną karą było ścięcie
na gilotynie i zastąpienie jej demokracją.

Wraz z nadejściem Święta Narodowego Francji, w okresie od 13 do 15 lipca na terenie całego kraju organizowane są doniosłe uroczystości, którym towarzyszą pokazy sztucznych ogni czy defilady. Najwięcej rzecz jasna dzieje się w Paryżu. Podczas Dnia Bastylii na Polach Elizejskich odbywają się głośne parady wojskowe, a udział w nich biorą najważniejsze osoby w państwie, a także zagraniczni goście. Nie bez powodu jest to najważniejsze święto we Francji.

Różnicą względem polskich świąt jest dzień 8 maja. Francuzi odpoczywają wówczas od pracy z powodu obchodów Dnia Zwycięstwa, upamiętniającego zakończenie II wojny światowej w Europie. Na terenie naszego kraju początkowo obchodzono go dzień później, jednak od 2015 roku dotyczy on dnia 8 maja, a ponadto nie jest on egzekwowany jako wolny od pracy.

Podobieństwa między świętami we Francji i w Polsce

Kalendarz w kraju nad Sekwaną zakłada obchody wielu świąt, które występują nie tylko
w Polsce, ale w wielu innych krajach. Z tego powodu ustawowo wolnymi dniami od pracy są chociażby Nowy Rok (1 stycznia), Święto Pracy (1 maja), Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Dzień Niepodległości (11 listopada) czy Boże Narodzenie (25 grudnia).

Oczywiście niektóre święta we Francji posiadają ruchomą datę ich obchodów. Podobnie jak
w Polsce, dobrym przykładem może być Wielkanoc, która w zależności od roku wypada w drugiej połowie kwietnia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Tłustego Czwartku (końcówka lutego), Niedzieli Palmowej (pierwsza połowa kwietnia), Wniebowstąpienia, Dnia Matki (końcówka maja), Zielonych Świątków (początek czerwca) czy Dnia Ojca (środek czerwca).

Regionalne świętowanie

Liczba 11 dni wolnych od pracy we francuskim kalendarzu również jest kwestią ruchomą. Dzieje się tak w trzech departamentach kraju – liczącej dwa departamenty Alzacji (północno-wschodnia część kraju), a także w graniczącej z Luksemburgiem i Niemcami Mozeli. Święta we Francji są zatem wzbogacone lokalnymi uwarunkowaniami i kolejnymi powodami do odpoczynku.

  • Alzacja: Wielki Piątek (święto ruchome)
  • Mozela (fr. Moselle): drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Inne Boże Narodzenie

Największe katolickie święta we Francji, a więc Boże Narodzenie i Wielkanoc w dość znacznym stopniu odbiegają od zwyczajów, jakie panują w Polsce. Zapewne ma to związek z coraz większą komercjalizacją tak ważnych dni w kalendarzu, ale jedno jest pewne – mieszkańcy kraju nad Sekwaną nie znają większości tradycji, jakie panują na terenie naszego państwa.

Jedynymi istotnymi wzmianki podobieństwami między rytuałami podczas Bożego Narodzenia w obu krajach są choinka i kalendarz adwentowy. Ustrojone drzewka dekorują domy już od początku grudnia, natomiast głównie dzieci każdego dnia otwierają kolejną ,,szufladkę”, zachwycając się smakiem pysznych francuskich czekoladek.

We Francji nie ma jednak zwyczaju organizowania wigilii, czyli doniosłej uczty z udziałem rodziny. Mało kto chowa pod obrus sianko, stawia na stole 12 świątecznych potraw i śpiewa kolędy. Pasterka z kolei w tamtejszych kościołach odbywa się o różnych porach, przeważnie około godziny 20:00. Odpowiednikiem Mikołaja, czyli postaci, która wręcza wszystkim domownikom prezenty wciela się Gwiazdor, czyli bajkowa postać, nadająca całej ceremonii właśnie takiego wymiaru. Grudniowe święta we Francji ogólnie rzecz biorąc nie są tak magiczne, jak w Polsce.

Boże Narodzenie – najbardziej istotne różnice względem polskiej tradycji

  1. We Francji nie obchodzi się Mikołajek
  2. Klimat świąt utrzymany jest w bajkowym stylu
  3. Nie ma specjalnych, świątecznych potraw
  4. Prezenty odpakowuje się rankiem 25 grudnia
  5. Drugi dzień świąt nie jest dniem wolnym od pracy

Większe podobieństwa podczas Wielkanocy

Najstarsze i najważniejsze dla chrześcijan święto we Francji, zwane pâques jest znacznie bardziej podobne do polskiego sposobu jego obchodzenia, niż Boże Narodzenie. Symbolami są tam jajka, zajączki i baranki. We Francji nie panuje jednak zwyczaj święcenia pokarmów, śniadania wielkanocnego czy oblewania się wodą podczas lanego poniedziałku.

Różnice dzielące polską i francuską kuchnię widoczne są również na świątecznym stole. Kwietniowe święta we Francji stoją pod znakiem udźca jagnięcego, wielu potraw z jajek (jajecznicy, omleta czy jajka na twardo), a także truskawkowej babki. W zależności od regionu kraju, świętujący Wielkanoc spożywają lokalne specjały, jak na przykład placek o cytrynowym smaku, dekorowany ozdobami (m.in. w miejscowości Crest w Alpach).

Wielkanoc – najbardziej istotne różnice względem polskiej tradycji

  1. We Francji nie święci się pokarmów
  2. Obchodzenie świąt zaczyna się podczas niedzielnego obiadu
  3. Dzieci szukają schowanych jajek w ogrodach czy parkach
  4. Brakuje zwyczaju oblewania się wodą w lany poniedziałek
  5. Często na stół podaje się owoce morza

Pomniejsze święta

Poza oficjalnymi, ustawowo wolnymi od pracy dniami, w rocznym kalendarzu świąt we Francji można wyodrębnić również mniej istotne, ale równie kolorowe i radosne dni. Przykładami mogą być Święto Muzyki obchodzone 21 czerwca, szereg imprez związanych z winem i dobrą zabawą w okresie od sierpnia do listopada czy obchodzony od połowy lutego do początku marca karnawał w Nicei.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]