21 kwietnia, 2024

Pokolenie Z zmieni reguły gry na rynku pracy?

Pokolenie Z dołącza do siły roboczej na rynku pracy, a zważywszy na fakt, że to pierwsza generacja osób, dla których Internet istniał „od zawsze”, wiąże się z wieloma wyzwaniami dla pracodawców – jak ich zachęcić do pracy właśnie u nas czy jak nawiązać nić porozumienia pomiędzy nimi i pracownikami po 50. roku życia? To zaledwie dwa z wielu wyzwań, przed którymi staną firmy w Polsce i na całym świecie. Do tego zwiększenie roli sztucznej inteligencji na wielu polach – w tamtym roku tłumacze, ale nie tylko, zastanawiali się nad tym czy roboty odbiorą im pracę? Poza tym coraz częściej mówi się o powołaniu do życia stanowisk, na których zatrudniony pracownik będzie miał za zadanie koordynować zmiany wywołane przez pojawienie się AI w środowisku pracy. Ale to tylko niektóre z wielu trendów, które będą tworzyły obraz naszego życia zawodowego w 2019 roku.

Zależy ci na sprawnym dotarciu do tłumacza, który będzie najbardziej odpowiednim specjalistą do twojego projektu? Najszybciej i zarazem najprościej znaleźć właściwego eksperta przez renomowane biuro tłumaczeń.

Trendy 2019 w miejscu pracy – tym będzie się żyło

Pokolenie Z – o pokoleniu młodych osób urodzonych przez 2000 rokiem można przeczytać już naprawdę dużo. Podstawowym narzędziem pracy jest dla nich technologia. Uznaje się również, że więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym niż rzeczywistym. Ich obecność na rynku pracy wiąże się z tym, że pracodawcy chcąc ich przyciągnąć i zatrzymać będą musieli zważać na ich potrzeby, a zarazem włożyć trochę wysiłku w pracę nad ich komunikacją z pracownikami z innych pokoleń oraz ogólną komunikacją.

Integracja czynnika ludzkiego w ramach pomyślnego wdrażania automatyzacji – większość firm będzie szukała „sposobu” na połączenie automatyzacji i coraz większego udziału AI z udziałem pracowników, tak, aby osiągnąć największą produktywność i zarazem nie odejść od etyki i podstawowych wartości. Równowaga będzie pożądana bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

Pracownicy zarządzający zmianami zw. z AI – każda firma, która korzysta z automatyzacji i sztucznej inteligencji lub zamierza to robić stanie przed wyzwaniem, jak przejść możliwie najmniej boleśnie i sprawnie wszystkie te zmiany. W związku z tym pojawią się na rynku pracy ludzie, którzy będą zarządzali tym procesem. Wszystko po to, aby firmy maksylanie złagodziły stres i wszelkie zagrożenia.

Gromadzenie danych – specjaliści podkreślają, że w tym roku nacisk zostanie położony na rekrutację talentów, którzy pomogą firmom zdobyć więcej informacji z coraz większej liczby punktów danych. A wszystko po to, aby wykorzystać to, co do tej pory nie było wykorzystywane. Sprawa ta wiąże się także z podnoszeniem poziomu ochrony danych.

Różnorodność w miejscu pracy – różnorodność pracowników w miejscu pracy przynosi wiele korzyści firmie, ale i wiąże się także z odpowiadaniem na ich różne potrzeby. W 2019 roku pracodawcy przyspieszą tempo zmian, ponieważ będą chcieli osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Większa elastyczność – na rynku pracy jest coraz więcej różnych osób, mówi się wręcz, że do 2020 roku obok siebie będą funkcjonowali pracownicy z 5 pokoleń. To wiąże się z wymogiem pozostawienia im większej elastyczności w stosunku pracy, m.in. poprzez różne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej czy pojawienie się urlopów naukowych.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]